Choď na obsah Choď na menu
 


Skleróza (Sclerosis multiplex)

31. 8. 2008

 

 

Sclerosis multiplexNervový systém človeka je tvorený dvomi rôznymi hmotami: sivou, ktorá medzi iným vytvára najdôležitejšie mozgové centrá myslenia a pamäti; a bielou, ktorá je zodpovedná za prenos informácii do mozgu a vysielanie pokynov z mozgových centier smerom k svalom, preto je čiastočne zodpovedná za pocity a pohyby. Prakticky každá nervová štruktúra obsahuje časť z oboch hmôt. Nervové vlákna sú obalené špeciálnou pošvou tvorenou myelínom, čo je izolačná hmota schopná chrániť nervy pred poškodením. Myelín je zložený z dvoch tretín z tukov a jednu tretinu tvoria bielkoviny. Ako demyelinizačné ochorenia sa označujú procesy, pri ktorých dochádza k zápalu a deštrukcii tejto myelínovej vrstvy, čo vedie k poškodeniu nervových štruktúr, najmä bielej hmoty. Po vyhojení týchto lézii jazvou vznikajú poruchy vedenia elektrického vzruchu postihnutým nervom.
Štruktúra nervového systému

Sivá a biela mozgová hmota.

Definícia a príčiny roztrúsenej sklerózy

Degeneratívne ochorenie centrálneho nervového systému, ktoré je zrejme vyvolané vlastným imunitným systémom organizmu. V súčasnosti najakceptovanejšia teória ohľadom pôvodu ochorenia hovorí o určitej dedičnej náchylnosti, na ktorú nasadajú faktory okolitého prostredia ako spúšťače.

Prognóza

Individuálna pre každého jedinca. Existujú benígne aj malígne formy.

Symptómy

Zápal zrakového nervu.
Svalové postihnutie.
Senzitívne poruchy.
Poruchy zvieračov.
Diplopia čiže dvojité videnie.
Vertigo (pravý závrat).
Priebeh roztrúsenej sklerózy

Roztrúsená skleróza môže prebiehať nepriaznivo, so skracovaním intervalov medzi jednotlivými atakmi, ktoré sú čoraz agresívnejšie; na druhej strane môže byť priebeh pomalý a benígny.

Liečba

Kortikoidy.
Analgetiká.
Svalové relaxanciá.
Anticholinergiká.
Interferóny.

Diagnostika

Anamnéza.
Magnetická rezonancia.
Vyšetrenie likvoru.