Choď na obsah Choď na menu
 


Anémia (Málokrvnosť)

1. 9. 2008
Anémia (Málokrvnosť)Anémia čiže málokrvnosť nie je ochorenie v pravom slova zmysle, ale skôr syndróm, t.j. súbor príznakov a znakov, ktorý môže vznikať následkom nedostatkov vo výžive (nedostatok železa, kyseliny listovej), narušeného vstrebávania vitamínu B12, pri nadmerných krvných stratách alebo pri neprimeranej deštrukcii červených krviniek. Ďalšie typy anémie môžu byť vyvolané ochoreniami kostnej drene, požívaním toxických látok (alkohol, lieky), chorobami štítnej žľazy alebo pečene.

Rozdelenie a príčinyAnémie z nedostatku základných stavebných látok:

Z nedostatku vitamínu B12 a B6.
Z nedostatku kyseliny listovej.
Z nedostatku železa:
Masívne alebo opakované krvácanie; silná menštruácia, krvácajúce vredy.
Nedostatky vo výžive.
Porucha vstrebávania železa v tráviacom trakte.
Anémie v dôsledku deštrukcie červených krviniek, takzvané hemolytické:

Pôsobením vlastného imunitného systému: protilátky; lieky.
Následkom mechanickej traumy, pri chlopňových protézach, hemangiómoch (nádor z ciev), trombotických purpurách.
Pôsobením toxických látok: uštipnutie, jedy, meď.
Pri popáleninách alebo infekciách.
Anémie pri poškodenej kostnej dreni: leukémie.Anémie následkom pôsobenia toxických látok: alkoholizmus, lieky.Anémie pri niektorých ochoreniach: hypotyreóza, choroby pečene.SymptómyÚnava pri minimálnej námahe, zadýchavanie a pocit nedostatku vzduchu, bolesti hlavy, poruchy spánku.

Znížená schopnosť koncentrácie, malátnosť, synkopa (odpadnutie) so stratou vedomia.Bledosť kože a slizníc, tachykardia, defekty na koži, čierna stolica alebo čerstvá krv na alebo v stolici, žltačka.DiagnostikaU jedincov so všetkými alebo niektorými vyššie uvedenými symptómami je možné potvrdiť a klasifikovať anémiu pomocou laboratórnych techník:

Krvný obraz: počet červených krviniek, koncentrácia hemoglobínu, objem krviniek a obsah hemoglobínu v nich, hematokrit.
Krvný náter (pozorovanie krviniek pod mikroskopom).
Vyšetrenie kostnej drene: rozbor krvotvorných buniek.
LiečbaVychádza z poznania príčiny anémie. Dôležitá je prevencia anémie, ak je to možné, podávanie prípravkov železa, vitamínu B12 alebo B6 a kyseliny listovej.Transfúzie krvi v prípade ťažkých anémií neodpovedajúcich na liečbu alebo pri rozsiahlych krvných stratách.PrognózaPo dôkladnej analýze a náležitej liečbe má väčšina anémií tendenciu vyliečiť sa úplne. V niektorých prípadoch sa anémia môže stať chronickou. Ak vzniká následkom závažných ochorení, môže byť príčinou úmrtia.