Choď na obsah Choď na menu
 


Bolesť hlavy (Cefalea)

1. 9. 2008
Bolesť hlavy (Cefalea)Bolesť hlavy môže byť rôzneho pôvodu, preto je dôležité odhaliť pravú príčinu. Len tak sa dá problém úspešne liečiť od samého začiatku, dosiahnuť zlepšenie kvality života týchto pacientov a vyhnúť sa dlhej paliatívnej liečbe.
Bolesť hlavy sa definuje ako bolestivý pocit, ktorý sa objavuje na úrovni lebečnej klenby, t.j. od očí až po krčnú chrbticu.

Nepochybne predstavuje jednu z najbežnejších ťažkostí, ktoré nás trápia a s ktorými sa obraciame na lekára. Približne 85 % obyvateľstva trpelo, aspoň jedenkrát v živote, nejakou formou bolesti hlavy. Vo väčšine prípadov je táto bolesť mierna a ustupuje spontánne alebo po užití bežných a verejnosti dobre známych liekov proti bolesti, čím sa bolesť hlavy stáva možno najčastejším ochorením liečeným samotnými pacientmi bez predchádzajúcej konzultácie lekára. No bolesť hlavy v niektorých prípadoch môže upozorňovať na závažnejšie ochorenie, ktoré vo svojich počiatkoch nemá iné klinické prejavy.


Zjednodušene sa dá povedať, že bolesť hlavy vzniká následkom zápalu, útlaku alebo roztiahnutia niektorej zo štruktúr nachádzajúcich sa na a v hlave, od kože a svalov, ktoré ju pokrývajú, cez kosti lebky a nervy vystupujúce z mozgu až po tepny vnútri lebky. Podľa vyvolávajúcej príčiny rozlišujeme rôzne typy bolesti hlavy, a teda rôzne typy bolesti ako takej.

Bolesť hlavy môže byť samostatnou chorobnou jednotkou, väčšinou chronického charakteru, alebo je príznakom iného základného ochorenia. Preto je veľmi dôležité správne ju zadeliť, aby pacient mohol dostávať vhodnú liečbu a dodržiavať príslušné preventívne opatrenia.Rozdelenie
Tenzná bolesť hlavy: každodenná chronická bolesť hlavy.
Migréna: bez aury (bežná) alebo s aurou.
Zmiešaná cefalea.
Hortonova kumulovaná cefalea: chronická záchvatová hemikránia.
Cefalea súvisiaca s cievnymi procesmi: zápal spánkovej tepny, bolesť hlavy pri hypertenzii.
Lebečné neuralgie: neuralgia trojklaného nervu.
Cefalea toxického a medikamentózneho pôvodu: bolesť hlavy pri zneužívaní liekov.
Poúrazová cefalea.
Cefalea benígneho pôvodu.
Cefalea malígneho pôvodu alebo pri vnútrolebečných procesoch: krvácanie, infekcie, nádor.
Symptómy

Bolesť: mierna, stredne ťažká, ťažká; lokalizovaná alebo generalizovaná, trvalá alebo záchvatová; zvieravá.
Sprievodné symptómy: pocit na zvracanie a zvracanie; zrakové poruchy; strata chuti do jedla; závraty; horúčka; únava.

Diagnostika

Keď sa opakovane vyskytnú bolesti hlavy spolu s niektorým z vyššie uvedených symptómov, je potrebné obrátiť sa na nášho lekára s cieľom stanovenia diagnózy a správneho liečenia. Lekár na základe anamnézy a fyzikálneho vyšetrenia určí ďalší potrebný diagnostický postup, ako napr. röntgen lebky, elektroencefalogram (snímanie elektrickej mozgovej aktivity prostredníctvom elektród umiestnených na určitých miestach lebky), rozbor krvi a mozgovo-miechového likvoru, CT.

Liečba

Prevencia faktorov, ktoré prispievajú k vzniku bolesti hlavy: potraviny, lieky, tabak, alkohol, životný štýl, klimatické podmienky.

Lieky:

Slabšie analgetiká: paracetamol, acylpyrin, metamizol, kodeín, propyfenazón.
Protizápalové prípravky: diklofenak, ibuprofén, naproxén, ketorolak.
Ergotamínové prípravky: dihydroergotamín, deriváty ergotamínu.
Sumatriptán a jeho deriváty.
Anxiolytiká a myorelaxanciá: diazepam, tetrazepam.
Antidepresíva: amytriptilín.
Prognóza

Správne stanovená diagnóza, prevencia a liečba benígnych bolestí hlavy dokáže výrazne zlepšiť kvalitu života pacientov v súčasnej dobe.

Prognóza bolestí hlavy, ktoré vznikajú následkom závažnejších ochorení, bude logicky závisieť od ich priebehu.