Choď na obsah Choď na menu
 


Hnačka a zápcha

1. 9. 2008
Hnačka a zápchaDo hrubého čreva vstupujú zvyšky nevstrebanej strávenej potravy, t. j. tie časti potravy, ktoré neboli využité na výživu organizmu. Hrubé črevo odvádza tieto zvyšky smerom ku konečníku, odkiaľ sa dostávajú von z organizmu vo forme stolice. Pri prechode hrubým črevom dochádza k formovaniu a zahusťovaniu stolice tak, aby obsah vody v stolici bol vyhovujúci z hľadiska ľahkého vyprázdňovania, ale bez zbytočných vodných strát. Poruchy črevného vyprázdňovania sa vyskytujú pomerne často a vznikajú následkom narušenia procesu formovania stolice. Vo väčšine prípadov je príčina banálna.

Hrubé črevo a rytmus vyprázdňovaniaPasáž stolice črevom a rôzne poruchy.HnačkaZvýšenie frekvencie, objemu a tekutosti stolice.Existujú 4 mechanizmy vedúce k vzniku hnačky:

V čreve sa nahromadia látky viažuce na seba tekutiny.
Zvýšené vylučovanie tekutín a solí bunkami črevnej sliznice.
Narušenie hybnosti čreva.
Zápal črevnej sliznice.
Ktorýkoľvek z vyššie uvedených mechanizmov môže byť spustený bakteriálnymi alebo vírusovými infekciami, liekmi, nadmernou konzumáciou alkoholu, potravinami a niektorými ochoreniami.

Príčina sa stanoví rozborom krvi a moča, mikrobiologickým vyšetrením stolice a kolonoskopicky.Liečba je špecifická pre každý typ hnačky v závislosti od príčiny. Môže byť potrebná úplná hladovka, rehydratácia (obnovenie zásob tekutín v organizme), podávanie antibiotík alebo liekov proti hnačke.ZápchaŤažkosti s dosiahnutím pravidelného vyprázdňovania čreva a dostatočného objemu stolice, pričom následne dochádza

k hromadeniu stolice v čreve.K hlavným príčinám zápchy zaraďujeme:

Črevné postihnutie.
Poranenia ritného otvoru.
Neurologické ochorenia.
Poruchy látkovej premeny.
Nadmerné užívanie preháňadiel.
Lieky.
Spoločenské a psychické príčiny.
Liečba zápchy sa môže rozdeliť do troch rôznych podskupín:Stravovacie návyky: konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny.
Spôsob života: pomalé jedenie, pravidelné stravovanie, atď.
Farmakologická liečba: druhy preháňadiel.