Choď na obsah Choď na menu
 


Obličková kolika

31. 8. 2008
Obličková kolikaObličková kolika sa prejavuje bolesťami brucha vyvolanými zablokovaním odtoku moča močovými kameňmi, ktorých prítomnosť vedie k dráždeniu a zápalu močových ciest. K najtypickejším príznakom obličkovej koliky patrí bolesť brucha, napínanie na zvracanie a zvracanie, prítomnosť krvi v moči a bolesti pri močení.
Obličková kolika je bolestivý syndróm navodený zastavením odtoku moča z horných častí močového traktu. Najčastejšou príčinou tejto blokády je zaklinenie kameňov v močových cestách. Prítomnosť týchto kameňov sa označuje ako urolitiáza.

Kamene sa tvoria v oblasti obličkovej panvičky a odtiaľ voľne prenikajú do močových ciest, kde sa môžu „zaseknúť”, ak sa dostanú do oblasti s menším prierezom. Na tomto mieste sa spustí zápalová reakcia následkom poranenia výstelky močového traktu, pod tlakom zo strany obličiek tvoriacich neustále moč, ktorý nemôže odtekať. Okrem toho zaseknutý kameň zápalovým podráždením spôsobí kŕčovité stiahnutie svalstva močových ciest. Všetky tieto vyššie uvedené mechanizmy vedú k vzniku bolesti.
Kameň sa môže zakliniť v rôznych častiach močového traktu, k najčastejším miestam zaklinenia patria:

Oblička: kameň sa zvyčajne zakliní v najvrchnejšej časti močového traktu, t. j. v oblasti výtokovej časti obličky.
Močovod: kameň sa obyčajne zasekne v užších častiach močovodu, najmä v spodnej časti blízko vyústenia močovodu do močového mechúra.
V niektorých prípadoch sa kameň čiastočne rozpustí a posunie sa v močových cestách nižšie, kde sa môže opäť zakliniť


a spôsobiť rovnaký obraz obličkovej koliky.


Definícia

Bolestivý syndróm brucha zapríčinený zablokovaním odtoku moča z horných častí močového traktu následkom zaklinenia kameňov spôsobujúcich zápal podráždenej steny močových ciest.

Liečba

Akútna fáza:


Analgéza: odstraňovanie bolesti.
Dostatočná hydratácia.
Antiemetiká: lieky proti zvracaniu.
Chronická fáza, t. j. liečba močových kameňov:


Preventívne opatrenia.
Litotrypsia: drvenie kameňov
Príčiny urolitiázy (močových kameňov): malé množstvo koncentrovaného moča, zmeny v pH, nedostatok citrátov, horčíka a pyrofosfátov. Typy kameňov: kalciumoxalátové, struvitové, urátové. Symptómy urolitiázy: koliky. Diagnostika cestou röntgenového, ultrazvukového vyšetrenia a analýzy moča.

Diagnostika

Charakteristika bolesti, rozbor moča, natívna röntgenová snímka brucha, ultrazvukové vyšetrenie močového traktu.
Odlíšenie od iných podobných procesov sprevádzaných bolesťou brucha.

Symptómy

Bolesti brucha.
Podráždenie a nepokoj pri bolesti.
Napínanie na zvracanie, zvracanie.
Hematúria, t. j. prítomnosť krvi v moči.

Dyzúria, t. j. pálenie alebo rezanie pri močení.