Choď na obsah Choď na menu
 


Obličkové zlyhanie

31. 8. 2008
Obličkové zlyhanieObličky sú párový orgán uložený v zadnej časti brucha pred driekovou časťou chrbtice. Ich hlavnou úlohou je filtrovať krv a odstraňovať z nej odpadové produkty látkovej premeny organizmu. Zároveň sú schopné spätne vstrebať niektoré životne dôležité látky a živiny, ktoré sa nesmú stratiť močom. Ďalšou podstatnou funkciou obličiek je kontrola objemu tekutín a množstva soli v telovom obehu.
Každá oblička je tvorená komplikovaným systémom drobných kanálikov usporiadaných do slučky, takzvaných nefrónov, ktorými prúdi tekutina vzniknutá filtráciou krvi. Séria zberných kanálikov vedie túto tekutinu smerom k spoločnému vývodu obličkovej panvičky, čiže močovodu, ktorým sa upravený filtrát dostáva do močového mechúra a následne cez močovú rúru von z organizmu. Milión nefrónov v každej obličke je schopný filtrovať krv závratnou rýchlosťou, takže za hodinu sa prakticky prefiltruje jedenkrát všetka krv organizmu, čo sa v priebehu dňa neustále opakuje. Krvné cievy v obličke sa vetvia na jemné kapilárne siete tvoriace v každom nefróne klbko (glomerulus); cez stenu týchto kapilár sa uskutočňuje proces filtrácie.
Premyslený kontrolný systém založený na pôsobení rôznych hormónov dokáže regulovať v každej chvíli a podľa aktuálnych potrieb organizmu množstvo vody, ktoré sa môže stratiť obličkami do moča, takže moč je potom viac alebo menej zahustený. Ďalšie hormóny sa podieľajú na regulácii vylučovania solí.

Štruktúra a fungovanie močového traktu

Obličky ako párový orgán, ktorého úlohou je filtrovať krv a odstraňovať odpadové produkty látkovej výmeny. Nefróny.

Definícia obličkového zlyhania

Zlyhanie obličiek v ich snahe odstrániť z krvi škodlivé látky. Vzniká následkom rôznych ochorení.

Diagnostika

Rozbor krvi a moča, röntgenové a ultrazvukové vyšetrenie, CT, biopsia.

Symptómy obličkového zlyhania

Šokový stav pri akútnom zlyhaní.
Podozrivé príznaky pri chronickej forme: únava, tráviace ťažkosti, bolesti kostí, vysoký krvný tlak, bledosť, strata libida. rozdelenie
Akútne obličkové zlyhanie: prudké zhoršenie obličkových funkcií, zvyčajne zvratné, ktoré môže vzniknúť z rôznych príčin, ako napr. porucha prekrvenia obličiek, narušenie štruktúry obličky či upchatie močových ciest.
Chronické obličkové zlyhanie: postupné znižovanie obličkových funkcií sprevádzané rôznymi príznakmi v závislosti od fázy ochorenia. Môže vznikať následkom infekcie, neinfekčných zápalových procesov, cukrovky, trombózy obličkových ciev, vrodených odchýlok močového traktu.
Prognóza

Nepriaznivá, so 40-percentnou úmrtnosťou.

Liečba

Preventívne opatrenia: každodenná fyzická aktivita, stravovanie.
Dialýza.
Transplantácia.