Choď na obsah Choď na menu
 


Ochorenia prostaty

31. 8. 2008
Ochorenia prostatyProstata je orgán mužského pohlavného aparátu, priliehajúci k spodine močového mechúra a obkolesujúci prvú časť močovej rúry, t. j. časť vystupujúcu z močového mechúra. Prostata má tvar gaštanu, je elastickej konzistencie, má hladký povrch a jej stredom prebieha jemná ryha. Jej úlohou je prispievať k tvorbe mužského semena, ktorému dodáva tekutinu vyživujúcu spermie. Prítomnosť tejto tekutiny je neodmysliteľná z hľadiska úspešného oplodnenia.
Podobne, ako je tomu v prípade iných ochorení, predlžovanie priemerného veku ľudskej populácie je sprevádzané vyšším výskytom problémov s prostatou, ktoré sa zvyčajne objavujú až vo veku len výnimočne dosahovanom mužskou populáciou spred 100 rokov. Môžeme povedať, že je vlastne len otázkou času alebo veku, kedy sa objaví nejaké ochorenie prostaty, a takmer každý muž po prekročení určitého veku trpí buď benígnym, alebo malígnym ochorením tohto orgánu.
Ochorenia prostaty patria v súčasnosti k najčastejším urologickým ochoreniam mužskej populácie bez ohľadu na rasu či kultúrne prostredie. Vďaka snahe lekárov o osvetu je obyvateľstvo vo všeobecnosti dostatočne informované o týchto problémoch. V nasledujúcom texte budeme hovoriť o benígnej hyperplázii prostaty, označovanej tiež ako benígny nádor prostaty, a o malígnych postihnutiach tohto orgánu. Infekčné prostatitídy, t. j. zápaly žľazového tkaniva prostaty, sú uvedené na stránkach venovaných infekciám močového traktu.

Funkcia prostaty

Prostata je orgán mužského pohlavného traktu, ktorý sa podieľa na tvorbe spermy.

Karcinóm prostaty

Malígny nádor prostatickej žľazy, ktorý môže prerastať jej puzdro, zasahovať okolité štruktúry a vytvárať vzdialené metastázy, najmä do kostí. Prejavuje sa bolesťami, sťaženým močením, všeobecnými symptómami nádorového ochorenia, ako sú strata telesnej hmotnosti, únava, atď.

Diagnostika prostredníctvom vyšetrenia pohmatom cez konečník a rozboru krvi.
Biopsia.


Liečba:

Vyoperovanie prostaty.
Rádioterapia.
Hormonálna liečba.
Benígna hyperplázia prostaty

Nadmerný rast prostatickej žľazy, ktorý má nezhubný charakter a vzniká pôsobením dvoch základných faktorov: vek a testosterón, čo je hlavný mužský pohlavný hormón. Prakticky 90-percetný výskyt ochorenia v mužskej populácii nad 80 rokov.

Symptómy:

Z dráždenia: vznikajú nadmerným napätím svaloviny prostaty a močového mechúra.
Z obštrukcie: následkom útlaku krčka močového mechúra a močovej rúry, čo sa prejaví narušením normálneho prúdu moča.
Diagnostika prostredníctvom vyšetrenia pohmatom cez konečník a rozboru krvi. Ultrazvukové vyšetrenie.

Liečba:

Pravidelné sledovanie.
Farmakologická liečba na báze fytosterolov, alfa-adrenergných blokátorov a hormonálnych prípravkov.
Chirurgická liečba.