Choď na obsah Choď na menu
 


Osteoporóza

31. 8. 2008
OsteoporózaOsteoporóza, čiže „preriedenie kostí“, vzniká následkom nerovnováhy medzi deštrukciou a tvorbou kostného tkaniva. Touto cestou kosti strácajú hustotu, keďže náš organizmus nie je schopný zabezpečiť ich opravu rýchlosťou zodpovedajúcou procesu deštrukcie. Existujú rizikové faktory, ktoré podporujú vznik tohto ochorenia, ako vek, dedičnosť, ženské pohlavie a biela rasa.

Kostné tkanivo je súčasťou ľudského organizmu, ktorého úlohou je zabezpečovať oporu a ochranu pre ostatné štruktúry tela. Všetky kosti ľudského tela, čiže kostra, predstavujú 15 % celkovej hmotnosti dospelého jedinca. Dlhú dobu bolo kostné tkanivo považované za pevnú „neživú“ štruktúru, no táto predstava je úplne mylná. Kosť žije a podlieha neustálemu procesu remodelácie, t. j. prestavby. Okrem toho, že naše kosti slúžia ako páky, ktorými hýbu svaly, a ochraňujú životne dôležité orgány, sú zapojené do procesov látkovej premeny v rámci kontroly hladín vápnika a fosforu. Ďalej sa vo vnútri kostí nachádza kostná dreň, ktorá predstavuje krvotvorné tkanivo. Na vykonávanie týchto komplexných funkcií je kosť pretkaná množstvom tepien a žíl, ktoré dávajú kosti „život“.


Kosť je tvorená prevažne základnou hmotou z kolagénu, na ktorú nasadajú soli vápnika vo forme mikroskopických kryštálov. Počas života dochádza k neustálemu obnovovaniu našich kostí. Stará kosť je odbúravaná za súčasnej tvorby nového kostného tkaniva, ktoré postupne nahrádza starú kosť. Tento proces sa uskutočňuje neustále a nezávisle od rastu kostry počas detstva a dospievania.

Približne vo veku 30 rokov jedinec dosahuje maximálny stupeň kostného rozvoja, po prekročení tejto vekovej hranice dochádza


k postupnému ubúdaniu kostnej hmoty. Vo všeobecnosti je kostná hmota mužov až o 30 % hutnejšia než u žien. Ďalej je dokázané, že hutnosť (denzita) kostí jedinca je podmienená geneticky.


Charakteristika a funkcia kostí

Predstavujú oporu svalstva, chránia vnútorné, životne dôležité orgány a kontrolujú metabolizmus vápnika a fosforu.

Príčiny osteoporózy

Individuálne rizikové faktory:

S vekom úmerne stúpa riziko.
Rodinná záťaž: osteoporóza je dedičná.
Ženské pohlavie a biela rasa.
Ovplyvniteľné rizikové faktory:

Klimaktérium.
Sedavé zamestnanie.
Nedostatok vitamínov a minerálov.
Fajčenie.
Alkoholizmus.
Diagnostika

Vznik spontánnych zlomenín.
Zníženie telesnej výšky.
Vychýlenie osi chrbtice.
Prechodné bolesti chrbta.
Liečba

Preventívna:

Telesné cvičenie.
Primeraná životospráva.
Vyhýbanie sa rizikovým faktorom.
Farmakologická:

Liečba klimaktéria.