Choď na obsah Choď na menu
 


Pravé (vertigo) a nepravé závraty

31. 8. 2008
Pravé (vertigo) a nepravé závratyRovnovážny orgán je umiestnený vo vnútornom uchu človeka, v oblasti označovanej ako labyrint. Ide o veľmi zložitý a presný systém, ktorého hlavnou úlohou je udržiavanie vzpriamenej polohy tela a zabezpečovanie perfektnej koordinácie všetkých pohybov tela.
Na jednej strane tento systém dokáže registrovať polohu tela v každej chvíli, a to prostredníctvom špeciálnych dutiniek s jemnými výbežkami v ich výstelke, ktoré po dotyku s drobnými tvrdými zrniečkami (takzvanými otolitmi) vysielajú elektrické signály do mozgu (a najmä k mozočku), ktorý ich interpretuje. Na druhej strane existujú vo vnútornom uchu tri polkruhové kanály vyplnené špeciálnou tekutinou – endolymfou, ktorá sa pohybuje pri pohyboch hlavy, čo vedie k podráždeniu určitých receptorov, a tie následne informujú mozoček o vykonávanom pohybe.
Mozoček tiež používa informácie zo zrakového orgánu a pohyb očí ako doplnok na udržanie rovnovážnej polohy tela.

Charakteristika rovnovážneho ústrojenstvaRovnovážne ústrojenstvo sa nachádza v oblasti zadného labyrintu vnútorného ucha. Jeho úlohou je udržiavať telo vo vzpriamenej polohe a koordinovať naše pohyby.Definícia vertigaPorucha rovnovážneho systému. Prejavuje sa ako ilúzie pohybu okolia alebo vlastného tela.Definícia nepravého závratuPocit nestability a otupenia, ktorý je zvyčajne sprevádzaný ďalšími príznakmi ako celková nevoľnosť. Vzniká druhotne pri rôznych patologických situáciách, ale nie je výsledkom poruchy rovnovážneho ústrojenstva.Rozdelenie

Centrálne (mozočkové) a periférne vertigo (pri postihnutí rovnovážneho ústrojenstva vo vnútornom uchu).
Benígne polohové vertigo.
Zápal rovnovážneho (vestibulárneho) nervu.
Méni`erova choroba.
Vertigo spôsobené toxickými látkami.
Vertigo nádorového pôvodu.
Traumatické vertigo.
Vertigo pri infekcii ucha.
Vertigo krčného pôvodu.
Nedokrvenosť (ischémia) vo vertebrobazilárnom riečisku.
Zrakové vertigo.
Psychické vertigo.
DiagnostikaStanovenie typu vertiga na základe pacientom udávaných príznakov.Liečba

Polohové cvičenia.
Farmakologická liečba.
Chirurgická liečba.
Psychiatrická liečba.
Praktické rady.