Choď na obsah Choď na menu
 


Predčasná ejakulácia

31. 8. 2008
Predčasná ejakuláciaJe definovaná ako vystreknutie mužského semena skôr, ako si to daný jedinec želá, následkom minimálnej sexuálnej stimulácie, ktorá by za normálnych podmienok neviedla k ejakulácii. Hoci každá dvojica môže stanoviť svoje „normy“ čo do dĺžky trvania sexuálneho aktu, vo všeobecnosti sa za predčasnú ejakuláciu považuje vystreknutie semena do piatich minút od začiatku pohlavného spojenia, pričom nedochádza k uspokojeniu partnerky.
Medzi príčinami tejto poruchy prevládajú najmä psychické faktory, ktoré môžeme zhrnúť pod spoločný pojem úzkosti súvisiacej so sexuálnym aktom, vyvolanej rôznymi obavami alebo nadmernou erotickou senzibilizáciou. Niekedy infekcie močových ciest, ako napr. zápal močovej rúry alebo prostaty, či niektoré neurologické poruchy môžu byť prechodnou príčinou predčasnej ejakulácie.
Najlepšia liečba je založená na nácviku techník vychádzajúcich z rozpoznania vnemov predchádzajúcich samotný orgazmus s následným nácvikom jeho ovládania, s cieľom oddialiť a vôľovo kontrolovať ejakuláciu. Niektoré ľudovo tradované metódy ako používanie anestetík na penis alebo vedomé rozptýlenie počas aktu môžu viesť k momentálnemu vyriešeniu problému, ale z dlhodobého hľadiska len zhoršujú kvalitu pohlavného života. V súčasnosti sa používajú aj niektoré antidepresívne prípravky s rôznym výsledkom.