Choď na obsah Choď na menu
 


TUBERKULÓZA

31. 8. 2008

TUBERKULÓZA

 

Čo je to tuberkulóza?
Kto prenáša tuberkulózu?
Ako vzniká tuberkulóza?
Ako sa prejavuje tuberkulóza?
Diagnostika tuberkulózy
Liečba tuberkulózy
Prevencia tuberkulózy
Prognóza tuberkulózy
Tuberkulóza


Mycobacterium tuberculosis, iným menom aj Kochov bacil (podľa svojho objaviteľa), patrí medzi baktérie, ktoré vykazujú určité spoločné znaky s hubami (odtiaľ pochádza aj ich názov, keďže predpona myko- sa viaže k hubám), a to schopnosť tvoriť okrem guľatých aj vláknité formy, pomaly sa rozmnožovať a pretrvávať vo vnútri ľudského organizmu v štádiu latencie po dlhé roky, kým sa začnú rozmnožovať a šíriť. Mycobacterium bovis je veľmi podobný Kochovmu bacilu, ale postihuje predovšetkým dobytok, hoci je možný aj jeho prenos na človeka. V prípade infikovania ľudského organizmu jedným z týchto dvoch mikroorganizmov dochádza k vzniku ochorenia označovaného ako tuberkulóza, pričom v prvej línií dochádza k postihnutiu pľúc, ale následne môže byť ochorením zasiahnutá prakticky ktorákoľvek štruktúra organizmu.

Vlastnosti Kochovho bacilaMycobacterium tuberculosis môže dlhé roky prežívať v ľudskom organizme v latentnej forme a až neskôr vyvolať pľúcnu infekciu.Definícia tuberkulózyInfekcia vyvolaná u človeka Kochovým bacilom, prenáša sa vzdušnou cestou a postihuje v prvom rade pľúca.Človek je rezervoárom bacila a zároveň aj hlavným zdrojom nákazy. Ochorenie je považované v súčasnosti za jedno z najzávažnejších.Prenos infekcieVzdušnou cestou, ľahšie v stiesnených pomeroch v oblastiach s nízkym hygienickým štandardom, častejšie sú postihnutí muži, mladiství a drogovo závislí.SymptómyCelkové nešpecifické prejavy ako nechutenstvo, únava, hmotnostný úbytok.Týždne trvajúci kašeľ, niekedy vykašliavanie krvavého spúta. Mierna až vysoká horúčka.Rozšírenie mimo pľúc do nervového systému, srdca, kostí a obličiek.Diagnostika

Mantoux čiže tuberkulínová skúška.
Röntgenová snímka hrudníka.
Vyšetrenie spúta (vykašľaného materiálu).
Liečba

Farmakologická liečba: antituberkulotiká.
Chirurgické metódy.
PrevenciaLiečba jedincov, ktorí boli v kontakte s chorými. Dodržiavanie všeobecných hygienických zásad v populácii.PrognózaPrognóza je v súčasnej dobe dobrá, výnimku predstavujú výrazne imunitne oslabení jedinci.