Choď na obsah Choď na menu
 


Varixy (Kŕčové žily)

31. 8. 2008

 

Varixy (Kŕčové žily)

 

Čo sú to varixy (kŕčové žily)?
Prečo dochádza k vzniku varixov?
Ako sa prejavujú varixy?
Ako sa diagnostikujú varixy?
Aká je liečba varixov?
Varixy (Kŕčové žily)


Na rozdiel od tepnovej cirkulácie, ktorá je podporovaná vyvrhovaním krvi zo srdca pod tlakom a vo väčšine častí organizmu aj vlastnou silou zemskej gravitácie, žilový obeh sa musí pri zabezpečovaní návratu krvi do srdcových dutín vysporiadať

s väčšími problémami, najmä čo sa týka krvi pochádzajúcej z dolných končatín.

Skutočnosť, že žilový obeh má isté problémy pri zabezpečovaní návratu krvi do srdcových dutín, najmä čo sa týka krvi z dolných končatín, má viacero príčin. Na tejto úrovni sa už neprejavuje čerpacia funkcia srdcového svalu a krv musí prekonať pomerne veľkú vzdialenosť v opačnom smere, ako pôsobí zemská gravitácia.Aby žily boli schopné prekonať toto znevýhodnenie, majú k dispozícií tri mechanizmy, ktoré im umožňujú zabezpečiť nepretržitý prítok krvi do srdca:

Zotrvačnosť, ktorú krv získa v tepnovom riečisku, sa takmer stráca pri prechode krvi kapilárnym systémom, kde dochádza k výmene kyslíka a oxidu uhličitého, preto tento mechanizmus nemá dopad na prúdenie krvi v žilovom riečisku. Viac sa uplatňuje nasávací účinok srdca vo fáze plnenia predsiení.
Žily sú vybavené chlopňami, ktoré sú včlenené do ich priebehu v pravidelných odstupoch. Uľahčujú návrat krvi do srdca, lebo fungujú ako jednosmerné ventily, to znamená, že povoľujú len návrat krvi smerom k srdcu a zabraňujú jej spätnému toku.
Svalovina dolných končatín obklopuje žily v tejto oblasti, to znamená, že pri telesnej námahe dochádza k ich stláčaniu a pumpovaniu krvi smerom k srdcu.
Žilový systém dolných končatín tvorí:


Hlboký žilový systém: zodpovedný za väčšinu žilového návratu z končatín do srdca.
Povrchový žilový systém: je pomocníkom hlbokého, prebieha v podkoží a jeho cievy sa zbiehajú do dvoch veľkých žíl, veľkej a malej safény (vena saphena magna, vena saphena parva).

Žilový obeh využíva pri návrate krvi do srdca proti odporu zemskej gravitácie nasávací účinok samotného srdca, pôsobenie žilových chlopní a efekt pumpy okolitej svaloviny.Žilový systém sa člení na:

Hlboký žilový systém.
Povrchový žilový systém.
Ako varixy sa označujú vakovité rozšírenia žíl povrchového systému. Postihujú asi 20% dospelej populácie.Existuje rodinná náchylnosť na vznik tohto ochorenia, ktorého prejavy umocňujú ďalšie faktory:

Obezita.
Tehotenstvo.
Úrazy.
Dlhodobé státie.
K hlavným príznakom sprevádzajúcim prítomnosť varixov patria pocit ťažkých alebo unavených nôh, nočné kŕče, svrbenie, opuchy členkov a zmeny na koži. Časom sa môžu pridružiť komplikácie vo forme tromboflebitídy a krvácania z varixov.

Diagnózu varixov je možné potvrdiť určitými vyšetrovacími metódami ako flebografia alebo Duplex.Hlavné preventívne opatrenia na predchádzanie vzniku kŕčových žíl sú:

Telesné cvičenie.
Zníženie telesnej hmotnosti.
Vhodná obuv a odev.
Starostlivosť o kožu a hygiena.
Najčastejšie používané liečebné metódy:

Elastické kompresívne pančuchy.
Lieky pôsobiace na stenu žíl (venofarmaká).
Sklerotizácia.
Chirurgický zákrok.